web analytics

Ders Kitapları Değişiyor

Millî Eğitim Bakanlığı, ortaöğretim düzeyindeki öğrencilerin kullandığı ders kitaplarına daha ilgi çekici ve verimli hale gelmesi amacıyla ses, video ve animasyon eklenerek güncellendi.
  • internetblogu

Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü (OGM) tarafından değişen ve gelişen bilimsel teknolojiye ayak uydurmak, derslerin daha interaktif ve verimli geçmesini sağlamak amacıyla ortaöğretim öğrencilerinin kullandığı ders kitapları için bir dizi güncellemeye gidildi.

Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’nün internet sitesi üzerinden öğrencilerin ve öğretmenlerin rahatça erişebileceği şekilde kullanıma sunulan çevrimiçi kitaplar yıllık müfredat ile eş zamanlı olarak görüntülenebiliyor. Çevrimiçi olarak erişilen ders kitapları aynı zamanda bilgisayar, tablet ve telefonlara da indirilebiliyor. Çevrimdışı olarak kullanılabildiği için internetin olmadığı ortamlarda ya da sınıflarda bulunan akıllı tahtalar üzerinden de kullanım sağlanıyor.

Soru bankası da yayınlandı

Ders, ünite, konu, kazanım ve zorluk derecelerine göre kategorilere ayrılmış biçimde bir soru bankası da öğretmen ve öğrencilerin kullanımına sunuldu. Şimdilik yalnızca 9. sınıf öğrencileri için geçerli olan güncellemeler, yeni eğitim öğretim yılı ile birlikte diğer sınıfları da kapsayacak şekilde genişletilecek.

Kitaplara karekod uygulaması

2017-2018 yılından itibaren kullanıma sunulan ders kitapları için Millî Eğitim Bakanlığı tarafından güncellemelere uyum açısından karekod uygulaması geliştirildi. Buna göre ders kitaplarının üzerinde bulunan karekodlar, ilgili program ya da uygulama aracılığı ile okutulunca Eğitim Bilişim Ağı (EBA) internet portalına bağlanıyor ve diğer içeriklere ulaşılabiliyor.

Millî Eğitim Bakanlığı’nın konu ile ilgili açıklamasına buradan, etkileşimli ders kitaplarına ise buradan ulaşabilirsiniz.