Albert Einstein Kimdir ve Hakkındaki İlginç Bilgiler

  • internetblogu

Albert Einstein Kimdir? Albert Einstein (14 Mart 1879 – 18 Nisan 1955) , Yahudi asıllı Alman fizikçi. 14 Mart 1879 tarihinde, Almanya’nın Ulm kentinde doğdu. 20. yüzyılın en önemli kuramsal fizikçisi olarak nitelenen Albert Einstein, Görelilik kuramını geliştirmiş, kuantum mekaniği, istatistiksel mekanik ve kozmoloji dallarına önemli katkılar sağlamıştır. Kuramsal fiziğine katkılarından ve fotoelektrik etki olayına getirdiği açıklamadan dolayı 1921 Nobel Fizik Ödülü’ne layık görülmüştür. Hakkındaki İlginç Bilgiler

1. 14 Mart 1879 tarihinde doğan Einstein hayata gözlerini Almanya’nın Ulm kasabasında saat 11:30da açmıştır.

2.18 Nisan 1955 saat 01.15’te abdominal anevrizmanın patlaması sonucu tetiklenen iç kanama sebebiyle Amerika Birleşik Devletleri’nin New Jersey eyaletinde 76 yaşında hayata gözlerini yummuştur.

3. Ölümünün ardından Dr. Thomas Harvey Einstein’ın beynini çıkarıp incelemiştir ki bu inceleme için Einstein’in önceden verdiği bir izin yoktur.

4. Einstein ölümünün ardından gömülmek istememiştir. Bu istediğine uyularak bedeni yakılmış ve külleri bilinmeyen bir yere savrulmuştur.

5. Albert Einstein’in 18 Mart 1955 tarihinde yazdığı son vasiyeti üzerine tüm mal varlığı Küdüs’teki Yahudi Üniversitesi’ne bağışlanmıştır.

6. Kız kardeşi Maja’ya göre Einstein küçük bir çocukken yapbozlarla, bulmacalarla ve inşaat setiyle oynamayı çok severmiş, yaşı ilerledikçe ise bunların yerini en büyük tutkusu olarak kitaplar almış.

7.Hemen herkesin bildiği “Einstein okul yıllarında sınıfta kalmış, zaten hiç de başarılı bir öğrenci değilmiş.” Cümlesi şehir efsanesinden başka bir şey değil. Her ne kadar Einstein’ın okul yıllarında dil, çizim ve spor notları o kadar iyi olmasa da matematik ve doğa bilimlerinde başarılı bir öğrenciydi, ve hiç sınıf tekrarı yapmadı.

8.Einstein lise eğitimi İsviçre’nin Aaru şehrindeki Cantonal okulunda almıştır. Lisenin ardından ise 1985-1990 yılları arasında İsviçre Teknik Akademisi’ne devam etmiştir.

9.İlk evliliğini 1903 yılında Mileva Maric ile yapmıştır. Çift 1919 yılında boşandıklarında iki çocuk sahibidirler. Boşanmanın ardından 4 ay sonra Einstein ikinci evliliğini kuzeni Elsa Löwenthal ile yapmıştır ve bu evliliğinden bir çocuk sahibi olmuştur.

10. Einstein’ın boyu hakkında kesin bir bilgi yok. İsviçre’deki kayıt defterinde 171.5 olan boy, 1923 tarihli pasaportta 1.75 olarak belirtilmiş.

11. Piyona ve keman çalabilen Einstein’in en sevdiği besteciler ise Mozart, Vivaldi ve Bach’tır.

12. Albert Einstein yüzme bilmezdi ve Tümmler isimli bir teknesi vardı.

13. Einstein sigara ve pipo içerdi ve doktorun yasaklamasına rağmen bu alışkanlığından vazgeçmedi. Bunun yanında sık sık olmasa da alkol de tüketirdi.

14. “En sevdiğin yazar kim?” sorusunun Einstein için kesin bir cevabı yoktu fakat Dostoyevski’nin Karamazov Kardeşleri favori romanları arasındaydı. Bunun yanında David Hume’un İnsan Doğası Üzerime Bir Tez isimli çalışmasının gelişimdeki çok büyük yere sahip olduğunu aktarmıştır.

15. Endüstri mühendisi Hermann Anschütz-Kaempfe ve makine mühendisliği Profesörü Rudolf Goldschmidt ile jiroskopik pusulanın, Doktor Gustav Bucky ile bir işitme cihazının patentini alan Einstein’in toplamda 12 adet patenti vardır.